تبلیغات
گردشگری تایلند | تور تایلند نوروز 97: پوکت، پاتایا و بانکوک - اطلاعات جغرافیایی در مورد تایلند

کاربر عزیز،
به وبسایت گردشگری تایلند | تور تایلند نوروز 97: پوکت، پاتایا و بانکوک خوش آمدید

اطلاعات جغرافیایی در مورد تایلند

موقعیت جغرافیایی تایلند

الف: مساحت کشور پادشاهی تایلند که در گذشته سیام خوانده می شد و در مرکز سرزمین قاره های آسیای جنوب شرقی قرار دارد، بالغ بر 198115 مایل مربع و یا 513115 کیلومتر مربع می باشد.

تایلند از دو قسمت  متمامیز تشکیل شده است. قسمت  عمده آن در شمال بانکوک یعنی خلیج تایلند واقع شده است. در نتیجه فاصله زیادی از خطوط اصلی کشتیرانی دریای چین جنوبی و فواصل میان بنادر مهم سنگاپور  و هنگ کنگ دارد. ولی قسمت جنوبی که تا مرز شمالی مالزی و عرض جغرافیایی 6 درجه شمالی می رسد، ساحلی به طول 960 کیلومتر در کناره غربی خلیج تایلند را تشکیل می دهد که راه مواصلاتی خوبی برای خطوط اصلی کشتیرانی دریای چین جنوبی و مسیر سنگاپور، هنگ کنگ میباشد.

موقعیت جغرافیایی تایلند
موقعیت جغرافیایی تایلند

موقعیت جغرافیایی تایلند
موقعیت جغرافیایی تایلند

از ویژگی های برجسته قسمت جنوبی خاک تایلند این است که در منطقه تاپ ساکائه در کناره جنوبی مرز برمه به شدت باریک می شود، سپس درامتدد جنوبی خودپهنای قابل توجهی می یابد. در منطقه kva که عرضی معادل 56 کیلومتر امکان حفر کانالی برای متصل ساختن اقیانوس هند به دریای چین جنوبی وجود دارد . این تفکر برای جلوگیری از دور زدن کشتی ها درکناره های سنگاپور و ایجاد خطی فرعی، از قرن نوزدهم، همواره مطمح نظر بوده است.
سواحل منطقه جنوبی تایلند به شدت مضرس و به خصوص سواحل غربی کنار دریای آندامان که در آن بریدگی ها و جزایر متعددی واقع شده است.

موقعیت جغرافیایی سواحل تایلند
موقعیت جغرافیایی سواحل تایلند

از مهمترین جزایری که در سواحل تایلند واقع شده اند می توان نمونه های زیر را نام برد:
پوکت جزیره ای با مساختی معادل سنگاپور واقع در کنار دریای آندامان که توسط پل سراسین به قسمت اصلی خاک تایلند جنوبی متصل می شود. جزایر کوچک دیگری اطراف جزایر اصلی نیز واقعند.

موقعیت جغرافیایی پوکت تایلند
موقعیت جغرافیایی پوکت تایلند

علاوه بر این، به خاطر مضرس بودن سواحل، خلیجهای کوچک و خورهای متعددی در مناطق ساحلی رویت می شود.
به طور کلی تایلند از نظر جغرافیایی به چهار منطقه تقسیم میشود: منطقه مرکزی، شمال شرقی، منطقه شمال و منطقه جنوب وسعت هر منطقه از این قرار است:

  • الف: منطقه مرکزی    901/103 کیلومتر مربع
  • ب: منطقه شمال         644/169 کیلومتر مربع
  • پ: منطقه شمال شرقی 854/168 کیلومتر مربع
  • ث: منطقه جنوب          718/70 کیلومتر مربع

ب : تایلند از شرق به کشور لائوس وکامبوج در قسمت شبه جزیره ای با خلیج تایلند  ( واقع در دریای چین جنوبی  ) ، از جنوب با خلیج تایلند و شبه جزیره با مالایا ( از فدارسیون مالزی)، از غرب در قسمت شهب جزیره ای با خلیج بنگال ( اقیانوس هند) و برمه در سرزمین اصلی با برمه، و در شمال با برمه ولائوس همسایگی دارد. خلیج بنگال نیز با جزایر تیکوبار هند همسایگی دارد.موضوعات مرتبط

تایلند ، کشور تایلند ،